Banyo Tadilatı

Banyo Nasıl Yapılır.

Banyo Tadilatı Nasıl Yapılır. Banyo Mobilyası Nasıl Seçilmelidir. Nelere Dikkat Etmeli.
Bir Çok Algı Banyo Tadilatı İle Mutfak Tadilatı Arasında Çok Fark Olmadığı Yönündedir. Ancak Kesinlikle Çok Keskin Farklar Vardır. Mutfak Olmadan Bir Ay Hatta Daha da Fazla İdare Edilebilir, Ancak İkinci Bir Banyonuz Yoksa Banyosuz Bir Hafta Bile Dayanmak İmkansızdır.
Banyo Tadilatında Su Tesisatı Hayati Önem Taşır, Kötü Yapılan Bir Su Tesisatı Bütün Banyonuzu Her Şey Bittikten Sonra Yeniden Kırmanıza Sebep Olabilir.
Mevcut Banyonuzun Duvar Seramiklerini Kırmak Size Birkaç santimetrekare Kazandırmaktan Başka Fayda Sağlamaz Üstelik Çok Değerli Olan Zaman Ve Nakit Kaybı Yaşarsınız.

Peki Banyo Tadilatı Nasıl Yapılır, Ne Kadar Sürer ?

Video Çok Eski Bir Binada Uyguladığımız Tadilatı Göstermektedir.

Mekanın Tüketici Keşfi Ve İhtiyaçlar
Öncelikle Banyo Tadilatı Konusunda Nelere İhtiyaç Duyduğunuzu Bilmelisiniz. Genel Olarak Banyonuzu Kullanım Şekliniz Çok Önemlidir Yeni Bir Yerleşim Planına İhtiyaç Olup Olmadığını Ve Mekanın Buna Elverişli Olup Olmadığına Bakmanız Gerekir. Mevcut Banyonuzda Küvet Varsa Ve Siz Artık Küvet Yerine Sadece Duş İstiyorsanız Bunun Farkında Olmalısınız.

Mekanın Keşfi
Mekanın Uygulamasını Yapacak Olan Şahıs Yada Firmalardan Mekanın Keşfini Talep Edebilirsiniz. Bir Çok Firma Ücretsiz Keşif Hizmeti Vermektedir. Ayrıca Keşif Esnasında Banyonuzu Nasıl Kullandığınızı Artıları Ve Eksileri İle Keşif Yapan Personele Anlatmalısınız. Tabi ki Yeni Banyonuzdan Beklentilerinizi Ve Nelere Cevap Vermesini İstediğinizi de. Mevcut Banyonuzda Çamaşır Makinesi Yoksa Ve Yeni Banyonuzda Çamaşır Makineniz İçin Bir Yer Ve Makinenize Ait Bir Dolap İstiyorsanız Bunu Mutlaka Keşif Yapan Kişiye Aktarmalısınız.

Tasarım Sunumu
Uygulama Yapacak Olan Firma Yada Şahısların Mekanınızdan Alıkları Bilgiler Ve İhtiyaç Listeniz İle Size Bir Sunum Hazırlamaları Ve Bunu Üç Boyutlu Görseller İle Size Sunmaları Çok Önemlidir. Bu Görseller Sizin Uygulama Sonrası Kötü Senaryolarla Karşılaşmanızı Engelleyeceği Gibi, Banyonuzu En Gerçekçi Şekilde Görmenize de Yardımcı Olacaktır. Böylece Alternatif Projeler Üretilebilir Ve Proje Daha da Geliştirilebilir.

Alt Yapı Çalışması
Banyonuzda Yapacağınız Revize İşlemeler sırasında Pis Su Temiz Su Tesisatı Kadar İzolasyon da Önemlidir. Özellikle Zeminde Seramik Kırma İşlemi Yapılan Yerlere Uygulamakta Büyük Fayda Var. Yine Seramik Kırma İşlemi Yapılan Su Tesisatının Geçtiği Yerler Ve Varsa Sökülen Eski Küvetin Zemin Bölgesine İzolasyon Malzemeleri Uygulamak Kesinlikle Etkili Olacaktır.
Eski Banyonuzda Sızma Ve Su Kaçağı Durumu Yaşamaktaysanız Tesisatınızın Yenilenmesi İle Bu Sorun Ortadan Kalkacaktır. İzolasyon Daha Çok Yüzeylerde Oluşan Su Birikintilerini Sızdırmamak Amacı İle Yapılır. Eğer Tesisat Kaynaklı Olmayan Sızıntılar Varsa Bunlar Giderlerin Olduğu Bölgelerde Olur. Banyo Süzgeci, Klozet, Küvet Gibi Zeminle İlişkili Giderler Sızıntı Yaşanan Genel Bölgelerdir.

Mobilyamı Nasıl Seçmeliyim
Mobilyanızın Tüm Aksamları Mutlaka Suya Dayanıklı Olmalıdır ve Aynı Zamanda Görünen Yüzeylerin Tamamı da Nem ( buhar ) Ortamına Dayanıklı Olmalıdır. Banyo Mobilya Malzemesi Genelde Lake Olarak Seçilme Sebebi de Tam Olarak Bunlardandır. Çünkü Lake Uygulama Yapılan Malzeme (mdf) Hava İle Tamamen Teması Kestiğinden Sudan Ve Nemden Etkilenmez. Yinede Alternatif Kapak Malzemeleri Oldukça Fazladır. Kapaklar Genellikle Mdf Üzerine Uygulanan Yöntemlerle Üretilir. Ancak Bazı Kapak Modellerinin Üretiminde Sunta da Kullanılabilir.
Burada Dikkat Edilmesi Gereken Konu Yüzey Malzemesinin Uygulanma Yöntemidir. Aksi Takdirde Nem Ulaşırsa Sunta Ve Mdf nin Vereceği Tepki Aynıdır, İkisi de Şişer Ve Bozulur.

Havalandırma İklimlendirme
Banyo Mekan Olarak Buhar İle Sürekli İletişim Halinde Olduğundan İyi Havalandırılması Gerekir. Basit Bir Sirkülasyon Sağlamak Bile Oldukça Faydalı Olacaktır. Bu Konuda En Çok Banyo Mobilyalarınızın Ömrünü Uzatmış Olsanız da Mekanı Genel Olarak da Korumuş Olursunuz.

Banyo Tadilatı Kaç Gün Sürer
Banyo Tadilat Uygulamaları Genelde Tüm Aksamlar Dahil 7 gün İle 15 Gün Arasında Bitmektedir. Erken Bitmesi İçin Mobilya Siparişleri Verilmiş Üretilecek Olan Ürünlerin Üretimi Başlamış Ve Kullanılacak Tüm Malzemelerin Satın Alması Yapılmış Olması Gerekir. Tabi Ki Her Ne Kadar Bunlar İşleri Hızlandırsa da Keşif anında Görünmeyen Ancak Tadilat Ve Kırım Aşamasında Çıkabilecek Sorunlar Olabilir Ve Bu Süre Uzayabilir. Bu Durum Ne Sizinle Nede Uygulama Yapan Şahıs Yada Firma İle İlgisi Olmadığı Gibi Zaman Kaybı Kaçınılmazdır.

Banyo Tadilat Maliyeti Nedir.
Bir Banyonun Anahtar Teslim Fiyatı Tahmin Edebileceğiniz Gibi Seçimlerinizin Kalitesi Ve Marka Bilinirliği İle Dengeli Olarak Ortaya Çıkar. Tasarım İçermeyen Standart Ancak Kaliteli Ürünler Tercih Edildiğinde Bir Daire Banyosu 11.000 TL – 18.000 TL ( 6 – 10 m2 Arası ) Aralığında Olabilir.
Tasarım Uygulamalarda İse Fiyatlar Bu Rakamlara Göre Oldukça Yukarıda Olabilir. Bu da Yine Tasarımcınızın Kalitesi İle Orantılı Olarak Ortaya Çıkacaktır.

Tolga AKSU

Merak Ettiğiniz Konuları İletişim Bölümünden Mesaj Yazarak Sorabilirsiniz.

Bu Yazı Aralıklarla Güncellenecektir.
Bir Sonra ki Yazım Ev Tadilatı Nasıl Yapılır İle İlgili Olacaktır. Bir Önceki Yazı Mutfak Tadilatı Hakkındadır.