Mağaza Proje Tasarım Ve Uygulaması Nasıl Yapılır

Mağaza Tadilatı Nasıl Yapılır
Mağaza Tadilatı Aslında Tadilat Adı Altında Oldukça Basit Bir Kavram Olarak Kalabilir. Eğer Sadece Boya Badana Yapacaksanız Bu Pek Tadilat Sayılmaz. Eğer Mevcut Mekanınızı Yenileyecekseniz İşte Bu Biraz Tasarım Uygulama Olur. Çünkü Mağazacılık Sektöründe Konutlardan Daha Hızlı Tükenen Kaba Tabir İle “moda” Algısı Vardır. Yani Tüketiciniz Hangi Sektörde Olursanız Olsun Yenilik Görmek İster. Bu Bizim İşimizde Sürekli Fuarları Ziyaret Etmek ve Piyasayı Güncel Takip Etmemiz Gibi Bir Durumdur Aslında. Mağazacılık Genelde 7 Gün Aktif Olan İş Yeri Mekanlarıdır. Çok Nadir Sektörlerde Hafta Sonu Veya Hafta İçi Tatil Günü Vardır. Yeni Kurulan Mekanlar İçin Bu Telaş Pek Yaşanmaz Çünkü En Fazla Açılış Gününe Yetiştirilmesi Gerekir. İyi Planlama Ve Çalışma Programı Yapılırsa Açılış Gününüze Yetişmemesi İçin Bir Engelde Oluşmaz.
Peki bu Kadar Aktif Mekanların Tadilatı Nasıl Yapılır. Yeni Kurulan Mekanlarda Nelere Dikkat Etmek Gerekir.
Bu Yazıda Yer Yer Örnek Vereceğim İş Yeri Giyim Sektöründen Tamamladığımız Bir Mağaza Olacak; Modan Andrea Nicolotti / Nişantaşı

Bu Uygulama Videosudur. Youtube Kanalımdan Teslim Videosunu da İzleyebilirsiniz.

Mekanın Keşfi
Her Mekan Uygulamasında Yapıldığı Gibi Mutlaka Bir Keşif Yapılması Gerekmektedir. Keşif Esnasında Uygulama Yapacak Olan Kişi Yada Firmaların Teknik Personeline Mekanınızın Ölçülerini Aldırmanız Gerekir.
Diğer Yazılarımda Genelde Mekanın Tüketici Keşfi Diye Bir Başlık Açarım Burada Bu Başlığın Olmama Sebebi Tüketici Siz Değilsiniz, Müşterileriniz.Yani Sizin Burada Hakim Olmanız Gereken Durum Mekanın Günlük Ritmini Keşif Ekibine İyi Anlatmaktır. Varsa Kasanız Tezgahlarınız Ve Yoğunluk Durumunuz Gibi Bir Çok Detayı Bu Keşif Ekibine Anlatmalısınız. Mekanı Tasarlayacak Ekibin Sizin İş Temponuza Uygun Bir Mekan Çıkarmaları İçin Bu En Önemli Noktadır. İşi Yapacak Olan Ekip Konusunda Ne Kadar Uzman Olursa Olsun Bu Duruma Hakim Olan Sadece Sizsiniz.

Nelere Dikkat Etmeli
Mekanda Uygulanacak Olan Konsept Kullanacağınız Malzeme Cinsini Belirleyecek Ana Faktörlerden Biridir. Yani Eğer Ege Havası İstediğiniz Bir Mekan Olacaksa Malzemeleriniz Ahşap Ve Taş Ağırlıklı, Renkleriniz Beyaz Ve Mavi Yelpazesinde Olacaktır.
Dikkat Edilmesi Gereken Konu Her Ürünün Alternatif Bir Hatta Birden Daha Fazla Seçeneği Olması. Örnek Vermek Gerekirse Doğal Ahşap Kaplama Kullanmak Yerine Yapay Ahşap Desenli/Görünümlü Malzeme Kullanılabilir. Yapay Ürünler Sizi Kaliteden Her Zaman Uzaklaştırır. Yapay Ürünler Genelde Tasarruf Amaçlı Tercih Edilir Ve Genelde Uygulama Sonrası Hayal Kırıklığı Yaşanır. Tabi ki Benim Tavsiyem Doğal Ürünler Tercih Edilmesidir.
Mekanınızın Konsepti Nasıl Olmalı; Konseptiniz Sizin Mekanınızın Havasını Yansıtacak Olan Etkenler Dizisinin Bütünüdür. Peki Konsept Demek Sadece Renk Ve Malzeme Seçeneklerimidir. Bunu Şu Şekilde Tarif Etmek İsterim, Çok Sevdiğiniz Ve Sürekli Alış Veriş Yaptığınız Bir Giyim Markasının Mağazasını Düşünün İlk Aklınıza Gelen Tabela Yazı Karakteri Ve Renkleri Olacaktır Sonra İç Mekanda Kullanılan Objeler. Çünkü Hangi Mağazasına Giderseniz Gidin Bu Renkleri Görürsünüz. Ama Belki de Bir Çoğunuzun Fark Etmediği Bir Çok Detay Var. Mekanın İklimlendirme Seviyesi, Mağazaların Kokuları ( Parfüm Sistemleri ), Işıklandırması da Aynıdır.
Mağazanız Her Konuda Bir Bütün Olmalıdır. Belki Başka Bir Şubeniz Yoktur Ancak Başka Bir Şubeniz Olmadığını da Bu Detaylar Dizisi Belirler. Başka Mağazalar Ve Rakip Firmalardan Kullanış Açısından Alınacak Fikirler Önemlidir Bunun Dışında Yapacağınız Her Fikir Aşılaması Mağazanızı Sıradanlaştıracaktır.
Tasarım Ve Uygulama Konusunda Destek Aldığınız Ekip Mutlaka Sizin Bütçenize Uygun Yenilikçi Bir Fikir Ortaya Çıkarmalıdır. Sektörünüz Ne Olursa Olsun Sizi Bir Adım Öne Çıkarması Gerekir. Bu Sade Bir Tasarımda Olabilir Aşırıcı Bir Tasarımda Olabilir.

Mağaza Zemin Uygulaması
Mağazanızın En Dayanaklı Olması Gereken Yerlerinden Biri Şüphesiz Zemindir. Zemin de Kullanılacak Olan Malzeme Mağaza Trafiğine Uygun Olmalıdır. Hatta Bu Trafiğin Daha Fazlası İle Başa Çıkabilmelidir.
Günümüzde Zemin Konusunda Bir Çok Seçenek Olsa da Sizin Mekanınıza Uygulanacak Olan Konsept İle Uyumlu Bir Malzeme Bulmanız Zor Olabilir. Zemin Malzemeleri Konusunda Biraz Şanslıyız Çünkü Genelde Kötü Üretimi Olan Bir Zemin Malzemesi Pek Yok. Ancak Dikkat Edilmesi Gereken Konu Malzemenin Hangi Trafik Yoğunluklarına Uygun Olduğudur. Ev İçin Üretilen Bir Parkeyi Mağazanızda Uygulamamanız Gerekir. Yukarıda İzlediğiniz Modan Projesinde Kullandığımız Parkeler Wicanders Marka Yüksek Trafiğe Uygun Parkelerdir.

Tolga AKSU

Merak Ettiğiniz Konuları İletişim Bölümünden Mesaj Yazarak Sorabilirsiniz.
Bu Yazı Aralıklarla Güncellenecektir.
Sırada ki Yazım İş Yeri Ve Ofis Tadilatı Nasıl Yapılır İle İlgili Olacaktır.