Mutfak Nasıl Yapılır

Mutfak Mobilyası Tadilatı Nasıl Yapılır , İthal Markalar mı Yoksa Yerli Markalar mı Tercih Etmeli.

Her Mekanın Önemi Vardır Ancak Mutfak Hepsinden Önemlidir. Mutfak Tadilatı, Diğer Birçok Tadilat Uygulamasından Farklıdır. Mutfak Evin Tüm Tesisat(Su, Elektrik, Doğalgaz) Sistemini İçerisinde Barındıran Tek Mekandır. Bu Sebeple Kesinlikle İşin Uzmanı Ekiplerle Çalışmakta Fayda Var. Teknik Kısmı İyi Bir Ekip İle Yoluna Koyarsanız Tasarım Veya Kapak Modelleri Gibi Konularda İçiniz Rahat Bir Şekilde Karar Verebilirsiniz.

Peki Mutfak Tadilatı Nasıl Yapılır ? İşte Önemli Başlıklar.

Mekanın Tüketici Keşfi ve İhtiyaçları

Öncelikle Belirlenmesi Gereken Konu İhtiyaçlar Listesidir. Mutfak Mobilyanızın Değişmesi Veya Tamamen Mekanın Yeniden Tasarlanması Gibi İki Farklı Kutup Arasında Kalmamanız Gerekir. Bundan Dolayı Neye İhtiyacınız Olduğunu İyi Analiz Etmeniz Gerekmektedir.
Mutfak Mobilyasının Değişimi Genelde Bir Çok Önemli Noktayı Kapsadığından Genel Olarak Mekanın Tamamını Değiştirme Fikri Asıl Tasarruf Oluyor. Çünkü Hali Hazırda En Maliyetli Gövde Ve Kapak Kısmı Yenilendiği İçin Alt Yapı Tesisat İşleri de Listeye Eklenir. Ancak Yinede Sadece Mobilyanın Değişmesi Gerekiyorsa Sadece Mobilyanızı Değiştirin.

Mekanın Keşfi

Mutfak Mobilyanızı Üretecek Olan Firma Ya da Kişilerin Teknik Personeline Mutfağınızın Ölçülerini Aldırmanız Gerekir. Bu Ölçü İşlemi Ve Uygun Mobilya Tasarımını Birçok Kişi Ve Firma Tarafından “Ücretsiz Keşif” Olarak Sunulmaktadır. Ücret Talep Eden Firmalarda Olacaktır, Bu Firmaların Veya Kişilerin Ücret İstemeleri Genelde Alıcı Olmayan Müşterilerle Uğraşmak İstememeleridir. Ancak Tercih Kısmı Her Zaman Sizin, Günümüz de Birçok Yerli Ve İthal Mutfak Mobilyası Firması Ücretsiz Keşif Hizmeti Vermektedir.
Mekanınız da Yapılan Keşif Sonrası Hazırlanan Mutfak Tasarımı En Önemli Bölüm. Bu Sebeple Keşif Yapan Kişiye Mutfağınızı Günlük Kullanımınıza Kadar Tarif Etmeniz Gerekir. Sizin İçin Tasarlanacak Olan Mobilyanın İçerisinde Kendinizi Size Ait Bir Yerde Hissetmelisiniz. Dolap Modülleri İhtiyaçlarınıza Cevap Vermeli, Mekanın Genel Yerleşimi Yaşam Alanızı Olumlu Etkilemeli Ve Günlük Mutfak Kullanım Ritminizi Arttırmalıdır.
Keşif İçin Gelen Personele Mutlaka Taleplerinizi Eksiksiz Anlatmalısınız. İşinde İyi Olan Biri İle Beraber Çalışmanız Durumunda Mekanınız Ve Talepleriniz Arasında Ki Çelişkileri Çözmek Ya da Alternatifler Üretmek Konusunda Sorun Yaşamayacaktır.

Tasarım Sunumu

Keşifler Ve İhtiyaçlar Listesine Göre Tasarlanan Mekanınızı Mutlaka Üç Boyutlu Mimari Çizim Programlarında Görmeniz Gerekmektedir. Üç Boyutlu Sunumların Avantajı Mekan Uygulanmadan Önce En Gerçekçi Halini Görebilmenizdir. Böylece Uygulama Sonrası Sürprizler Dizisi Yaşamazsınız. Mutfak Tasarımınız Size Uygun Veya Alternatifler İşinizi Görmüşse Artık Kapak Ve Renk Seçimine Geçebilirsiniz.

Kapak Modeli Nasıl Seçilir

Mutfak Mobilyasının En Keyif Veren Bölümü Kapakların Uyumlu Sıralanması Veya Farklı Kombine Edilmesidir. Burada Kendinize Göre Çok Farklı Hareketler Katabilirsiniz. Zevkinize Güveniyorum Ama Asıl Dikkat Edilmesi Gereken Konu Bu Değil. Mobilyanızın Kapaklarını Seçerken Dikkat Etmeniz Gereken Kısım Kapakların Nasıl Üretildiğidir.

Günümüzde Bir Çok Yerli Ve İthal Firma Kapakları Kendi Bünyelerinde Üretiyor Sanıyorsanız Yanılıyorsunuz. Tam Tersi , O Meşhur Firmalar Kapaklarını Genelde “Dışarıdan” Temin Eder. Bu Ayıp Bir Durum Değil Elbette. Firmalar Üretim Tesislerini Genelde Ahşap Ve Lake Üretimi Üzerine Kurar Ve Buda Gayet Normal Bir Durumdur. Ancak Müşteri Talepleri, Mekan Farklılıkları ve Bütçe Durumları Sebebi İle Lake Ve Ahşap Türevi Ürünler İhtiyaçları Karşılayamaz Durumda Olabilir. Bu Açığı Kapatmak Üzere Birçok Kapak Firması Farklı Malzemeler ile Birçok Kapak Modelini Piyasaya Sürmektedir.

Mekanınız İklimsel Durumundan Sizin Kullanım Şeklinize Kadar Birçok Konunun Kesinlikle Çok Dikkatli Bir Şekilde Tartılıp Kapak Malzemenize Karar Vermeniz Gerekir. Şu Şekilde Örnek Verebiliriz; Güneşi Direk Alan Bir Bölgede Kurulan Mobilya Açık Renk Lake Kapaklar İle Yapılırsa Çok Kısa Sürede Lake Kapaklarınız Renk Değiştirir Ve Genelde Solma Yapar. Bunun Yerine Endüstriyel, Koyu Renkli/Desenli Ve Mat Kapaklar Tercih Etmekte Fayda Var.

Mutfak Mobilyası Aksesuarları

Aksesuarlar Mutfağı Mutfak Yapan Temel Taşlarındandır. Kapaklardan Farklı Olarak Tüm Mutfak Mobilyası Üreticilerin Ortak Özelliği Şudur; Hiçbir Mutfak Firması Aksesuar Üretmez.
Yani Satın Alacağınız Mobilyanın Kulpları, Menteşeleri, Açılır Sistemleri, Çekmece Ray Sistemleri Üreticilerin Dışarıdan Temin Ettikleri Kalemler Dizisidir.
Yerli Ve İthal Üreticilerin Bulunduğu Aksesuar Pazarında Birkaç Yerli Firma İthal Ürünlerden İyi Olmakla Kalmıyor Dünya Pazarında da Boy Gösteriyorlar.
Benim Uyarı Yapacağım Yer Yine Burası Yani Son Kısım. Her Aksesuar Firmasının Kendi İçinde İyi Olduğu Bir Konu Var. Örnek Vermek Gerekirse A Firmasının Ürettiği Çekmece Rayları Çok İyi Ancak Menteşeleri Çok İyi Değil. B Firmasının da Menteşeleri Çok İyi Ancak Ray Sistemleri Çok İyi Değil.
Çalışma Yapacağınız Kişilerden Bu Ürünlerin Bilgilerini Detaylı Olarak Anlatmasını İsteyebilirsiniz Veya Aksesuarlar İçin Ayrı Bir Araştırma Yapabilirsiniz. Böylece En Uygun Aksesuarları Bulabilirsiniz, Farklı Marka Aksesuarlar Seçerek Herhangi Bir Sorun Yaşamazsınız Tüm Aksesuarlar Dünya Standartlarında Üretilir, Bundan Dolayı Mobilyanızda farklı Aksesuar Markları Olması Sorun Olmayacağı Gibi Mobilyanızın Kullanım Ömrünü Ve Kalitesini de Oldukça Artıracaktır.

Mutfak Tadilatı Kaç Gün Sürer

Mutfak Tadilatı Şahıs Üretimleri Ve Yerli Firmalarda 25 Gün İle 35 Gün Arasında Sürmektedir. Tabi ki Bu Sürenin Büyük Bölümü İmalat Aşamasıdır, Montaj 1 Gün İle 3 Gün Arasında Mobilyanın Büyüklüğüne Bağlı Olarak Değişmektedir.
İthal Mutfak Firmalarının Teslim Süreleri de Firmalara Göre Değişiklik Göstermekte Ancak Genelde Ortalama 45 Gün İle 60 Gün Arasında Ürünlerini Teslim Etmektedirler. Ancak Firmalara Göre Ciddi Farklılıklar Vardır, Birkaç İthal Firma Ürün Teslimini Yerel Firmalardan da Hızlı Yapabilmektedir.

Evinizde Yapılacak Tadilat İşlemleri İse Uygulama Yapılan Mekanın Büyüklüğüne Göre Ve Talep Ettiğiniz Değişikliklere Göre Farklılıklar Gösterecektir. Yine de Ortalama Bir Süre Bilmek İsterseniz 5-10 Gün İle 20 Gün Arası Sürecektir.

Mutfak Alırken Nelere Dikkat Etmeli

Yukarıda Yazdıklarım Haricinde Söylenebilecek Olanlar, İthal Marka Mobilya Ya da Yerli Üretim Arasında Ciddi Bir Fark Yoktur. Bunu Hem Yerli Ve İthal Firmalarda Çalışmış Olduğum Dönemlere Dayanarak Hem de Birçok Yerli Ve İthal Firma İle Devam Eden Çalışmalarıma Dayanarak Çok Rahat Bir Tavırla Söyleyebilirim. Ancak Mobilya Kadar Hizmet Kısmı Çok Önemli, Her Ne Kadar Tasarruf Kısmı Kararınıza Dahi Etki Etse de Hizmet Satın Almak Ürün Satın Almaktan Daha Avantajlıdır. Firmalar Arasında ki Fiyat Farkını Genelde Hizmet Kalitesi Belirler.

Olası Bir Mağduriyet Yaşamamak İçin Çalışma Yapacağınız Şahısların Ya da Firmaların Geri Dönüş Hızını Devamlılığını İyi Analiz Etmeniz Gerekir. Yine Hizmet Verenin Yeterliliği, İş Tecrübesi, Ekibi Veya İhtiyaçlarınıza Çözüm Ve Alternatifler Üretebiliyor Olması Olcukça Önemlidir. Sizin Taleplerinizin Avantajlarını Ve Dezavantajlarını Çok Net Bir Şekilde Sunabilmelidir.

Karar Kısmı Her Zaman Size Aittir Bunu Asla Unutmayın. Size Hitap Eden Ve Kendinizi Tarif Edebildiğiniz Sizi Anlayan Bir Ekip İle Çalışmanızda Her Zaman Avantaj Vardır. Farklı Firmalardan Ve Kişilerden Mutlaka Fiyat Araştırması Yapmanız Yine Size Fayda Sağlayacaktır.
Merak Ettiğiniz Herhangi Bir Konu Olursa İletişim Bölümünden Bana Ulaşabilirsiniz.

“Tolga AKSU”

Sonra ki Yazım Banyo Tadilatı Nasıl Yapılır Ve Banyo Mobilyası Alırken Nelere Dikkat Edilmeli Konusu İle İlgili Olacaktır.

Bu Yazı İlk Olarak Zimlanga’da Yayınlanmıştır.http://www.zimlanga.com/mutfak-mobilyasi-tadilati-nasil-yapilir/