Ritim İstanbul Mağazalar

Ritim İstanbul Avm

Dumankaya Mazaya Ritim İstanbul Mağaza

Ritim İstanbul Mağazalar

Not: Video Nişantaşı’nda Uyguladığımız Bir Mağazaya Aittir. Detayları İçin Veya Diğer Projeler İçin Anasayfa / Projeler / Tamamlanan Ve Tasarlanan Projeler Bölümüne Gidebilirsiniz.

Günümüzde Mağaza Veya Cafe Gibi İş Yerlerinin Tasarımları Artık Dünya Standartlarında. Kalite Ve Özgün Tasarımların Yarıştığı Bir Alan Olan İş Yeri Tasarım Uygulamalarında Nelere Dikkat Etmek Gerekir Birkaç Başlıkla Özetleyelim.

Mağaza Tasarım Uygulama Nasıl Yapılır.

Mekanın Keşfi

Her Mekan Uygulamasında Yapıldığı Gibi Mutlaka Bir Keşif Yapılması Gerekmektedir.
Diğer Yazılarımda Genelde Mekanın Tüketici Keşfi Diye Bir Başlık Açarım Burada Bu Başlığın Olmama Sebebi Tüketici Siz Değilsiniz, Müşterileriniz.Yani Sizin Burada Hakim Olmanız Gereken Durum Mekanın Günlük Ritmini Keşif Ekibine İyi Anlatmaktır. Varsa Kasanız Tezgahlarınız, Masalarınız Ve Yoğunluk Durumunuz Gibi Bir Çok Detayı Keşif Ekibine Anlatmalısınız. Mekanı Tasarlayacak Ekibin Sizin İş Temponuza Uygun Bir Mekan Çıkarmaları İçin Bu En Önemli Noktadır. İşi Yapacak Olan Ekip Konusunda Ne Kadar Uzman Olursa Olsun Bu Duruma Hakim Olan Sadece Sizsiniz.

Nelere Dikkat Etmeli

Mekanda Uygulanacak Olan Konsept Kullanacağınız Malzeme Cinsini Belirleyecek Ana Faktörlerden Biridir. Yani Eğer Ege Havası İstediğiniz Bir Mekan Olacaksa Malzemeleriniz Ahşap Ve Taş Ağırlıklı, Renkleriniz Beyaz Ve Mavi Yelpazesinde Olacaktır.
Dikkat Edilmesi Gereken Konu Her Ürünün Alternatif Bir Hatta Birden Daha Fazla Seçeneği Olması. Örnek Vermek Gerekirse Doğal Ahşap Kaplama Kullanmak Yerine Yapay Ahşap Desenli/Görünümlü Malzeme Kullanılabilir. Yapay Ürünler Sizi Kaliteden Her Zaman Uzaklaştırır. Yapay Ürünler Genelde Tasarruf Amaçlı Tercih Edilir Ve Genelde Uygulama Sonrası Hayal Kırıklığı Yaşanır. Tabi ki Benim Tavsiyem Doğal Ürünler Tercih Edilmesidir.

Mekanınızın Konsepti Nasıl Olmalı; Konseptiniz Sizin Mekanınızın Havasını Yansıtacak Olan Etkenler Dizisinin Bütünüdür. Peki Konsept Demek Sadece Renk Ve Malzeme Seçeneklerimidir. Bunu Şu Şekilde Tarif Etmek İsterim, Çok Sevdiğiniz Ve Sürekli Alış Veriş Yaptığınız Bir Giyim Markasının Mağazasını Düşünün İlk Aklınıza Gelen Tabela Yazı Karakteri Ve Renkleri Olacaktır Sonra İç Mekanda Kullanılan Objeler. Çünkü Hangi Mağazasına Giderseniz Gidin Bu Renkleri Görürsünüz. Ama Belki de Bir Çoğunuzun Fark Etmediği Bir Çok Detay Var. Mekanın İklimlendirme Seviyesi, Mağazaların Kokuları ( Parfüm Sistemleri ), Işıklandırması ve Aydınlatma Projeleri da Aynıdır.
Mağazanız Her Konuda Bir Bütün Olmalıdır. Belki Başka Bir Şubeniz Yoktur Ancak Başka Bir Şubeniz Olmadığını da Bu Detaylar Dizisi Belirler. Başka Mağazalar Ve Rakip Firmalardan Kullanış Açısından Alınacak Fikirler Önemlidir Bunun Dışında Yapacağınız Her Fikir Aşılaması Mağazanızı Sıradanlaştıracaktır.
Tasarım Ve Uygulama Konusunda Destek Aldığınız Ekip Mutlaka Sizin Bütçenize Uygun Yenilikçi Bir Fikir Ortaya Çıkarmalıdır. Sektörünüz Ne Olursa Olsun Sizi Bir Adım Öne Çıkarması Gerekir. Bu Sade Bir Tasarımda Olabilir Aşırıcı Bir Tasarımda Olabilir.

Mağaza Zemin Uygulaması

Mağazanızın En Dayanaklı Olması Gereken Yerlerinden Biri Şüphesiz Zemindir. Zemin de Kullanılacak Olan Malzeme Mağaza Trafiğine Uygun Olmalıdır. Hatta Bu Trafiğin Daha Fazlası İle Başa Çıkabilmelidir.
Günümüzde Zemin Konusunda Bir Çok Seçenek Olsa da Sizin Mekanınıza Uygulanacak Olan Konsept İle Uyumlu Bir Malzeme Bulmanız Zor Olabilir. Zemin Malzemeleri Konusunda Biraz Şanslıyız Çünkü Genelde Kötü Üretimi Olan Bir Zemin Malzemesi Pek Yok. Ancak Dikkat Edilmesi Gereken Konu Malzemenin Hangi Trafik Yoğunluklarına Uygun Olduğudur.

Tolga AKSU

Keşif Talebi Veya Merak Ettiğiniz Konular İçin İletişim Bölümünden Bize Ulaşabilirsiniz.

Bu Yazı Aralıklarla Güncellenecektir.

Sırada ki Yazım İş Yeri Ve Ofis Tadilatı Nasıl Yapılır İle İlgili Olacaktır.

Dumankaya Ritim İstanbul Mağazalar