TAŞ EV RESTORASYONU ve YAPIMI

TAŞ EV RESTORASYONU veya YAPIMI

Günümüzde özellikle ege bölgesi sahil kesiminde (bodrum, alaçatı, çeşme, urla, foça, ayvalık, cunda gibi) yöresel yapıya uygun evler yüksek talep görmekte. Günümüze kadar kalmış tadil edilebilir veya yeniden yapılabilir durumda konut bulmak hala daha mümkün. Bu tip konutların alımında ve yapılmasında dikkat edilmesi gereken birçok nokta bulunmaktadır. Bu yazıda sizlere taş ev restorasyonu hakkında aklınızda oluşabilecek tüm soru veya taleplere cevap vermeye çalışacağız.
Yalıkavak da doğal taş ev yapmak istiyorum …
Foça da tarihi bir yapı aldım restore etmek istiyorum …
Gündoğan da ki eski köy evimde tadilat yapmak istiyorum …
Gümüşlük de aldığım eski köy evini yenilemek istiyorum …
Aldığım yapıyı doğal taş ve yöresel görünümlü hale getirmek istiyorum …

Bu tipteki talepleri çeşitlendirmek o kadar kolay ki bunlar ve daha fazlası için başlayalım…

NEREDE ALMALIYIM
Almayı düşündüğünüz yeri önce imar durumu açısından fiyatını da göz önünde bulundurarak gerekli resmi yerlerden araştırın. İçinde yapı olup olmadığı eski eser olup olmadığı veya sit alanı içinde olup olmadığı şartlara göre çok önemlidir. Aldıktan sonra zarar görmemeniniz için yerel bir uzmandan yardım almanız gereklidir. Bazen bu tip hatalar yıllar süren çözümsüz bekleyişlere ve zarar görmenize neden olabilir. Unutmayın taş yapı özelliklede tarihi eser statüsünde ise maliyetli bir işlemdir. Yeni yapım bir taş evin maliyeti daha düşük ve ayrıca zaman açısından da daha avantajlı olacaktır. Önemli olan yöresel mimari ye ve yapı sistemine uygun iyi bir projelendirmedir. Uzman deneyimli birisini titizlik ile seçmeniz önemlidir. İleri safhalarda hatadan dönülmesinin maliyeti süre ve parasal açıdan yüksek olmaktadır.
PROJELENDİRMEDE DİKKAT EDİLECEK KONULAR
Yetkin ve tecrübeli bir firma seçimi hem projelendirme hem de yapım sırasında önemlidir. Kullanılacak malzemelerin yöresel olması maliyet ve bulunabilirlik açısından önemlidir. Ayrıca bu sayede çevre ile de uyumlu olacaktır. Taş yığma yapılar ağır yapılardır. Bu nedenle ege bölgesinin özellikle sahil kesiminin deprem bölgesine yakın olması statik hesapları ve projelerini öne çıkarmaktadır. Eğer restorasyonsa güçlendirmenin çok iyi ve tekniğine uygun yapılması, eğer yeni yapı ise günümüz teknolojilerinden faydalanılması gerekmektedir. Yığma yapılarda iç kullanımın iyi tespit edilmesi ve projelendirilmesi gerekmektedir. Daha sonra yapılacak tadilatlar zor zahmetli hatta bazı durumlarda imkansızdır. Alt yapı hizmetleri baştan çok iyi planlanmalı bu konuda yapılacak masraftan kaçınmamalıdır. Daha sonra yapılacak tadilatlar bazen imkansız veya çok maliyetli olmaktadır.


Bu Video Filmi Kuzguncuk da Uyguladığımız 2. derece Tarihi Eser Restorasyonunu Tanıtmaktadır.

Genelde statik kadar evin izolasyon konusu da önemlidir. Bu bölgede (bodrum , datça, Foça) en çok rastlanan sorun yetkin olmayan kişiler tarafından yapılan izolasyonlar neticesinde yıllar süren ve hiç bitmeyen yenileme çalışmalarıdır. Devamlı bir sorun olarak kalmaktadır. Evin ekolojik ve sürdürülebilir olması iklim şartlarına dayanıklı olması doğal havalandırma iklimlendirme olanaklarından faydalanılması güneş enerjisinden ve diğer enerji kaynaklarından maksimum derecede faydalanılması önemlidir. Doğal havalandırma ve aydınlatmadan faydalanmak evi kullanılmadığı zamanda da küflenme ve nemlenmeye karşı koruyacaktır. Kullanıldığı zamanda da daha sağlıklı bir yaşam ortamı yaratacaktır.
Dış kabuktan iç bölmelere kadar çevreci doğal malzeme kullanılmalı. Çatı kaplamasına ve teraslamaya özen gösterilmeli. Yapının dış kabuk kalınlığından iç bölme malzemesine kadar yöresel eski yapılar incelenmeli gerekli teknik destek alınmalı danışmanlık hizmetine başvurulmalıdır. Çevredeki yerel eski ustalar bile sizlere bilgi verebilirler. Bizlerde bu konularda proje bazında bütün bilgimizi ve tecrübemizi paylaşmaktayız.

TAŞ EV RESTORASYON / YAPIM MALİYETİ NEDİR
Günümüz koşullarında kaba malzeme ve ince işlerde aşırıya kaçılmaması durumun da ortalama 5.000.- tl/m2 gibi bir maliyet söz konusudur. Restorasyon olduğunda bu ortalama rakam daha yukarı çıkmaktadır. Projelendirme ile beraber malzeme seçimleri ile net bir rakam çıkarılabilir. Bizler bu konuda özellikle Bodrum ( gümüşlük, Yalıkavak, Gündoğan, Datça) yarım adası ve çevresinde sizlere bu konuda yardımcı olabiliriz.
YAPIM / RESTORASYON SEÇİMİ
Aldığınız veya seçtiğiniz yer tescilli ise aynı görüntü ve malzemeyi korumak zorundasınız. Bu genelde daha uzun ve maliyetli olmaktadır. Bu arada eğer yapı yasağı veya imar kısıtlaması olan bir yerde ise bu sefer bir avantaja dönmektedir. Normal olarak bu tip sit veya koruma alanlarda yeni yapılara müsaade edilmemektedir. Bu durumda basit onarım ile çözülebilecek yapılar maliyet ve süre açısından rahatlık getirecektir. Yeni imar olan alanlarda da aynı görüntü ve kullanımı elde etmek mümkündür. Bu durumda yerel ve çevreye uyumlu malzeme seçimi , projelendirmede yetkin mimari ofisle çalışılması ve modern malzemelerinde katkısı ile iyi bir netice elde edilmesi mümkündür. Bizler bu konuda alım aşamasında destekten yapım aşamasına kadar uzman kadromuz ile yardımcı olmaktayız.
YAPIYI DOĞAL TAŞ YAPIYA DÖNÜŞTÜRME
Mevcut yapınızı iyi bir planlama düzgün malzeme seçimi ile doğal sürdürülebilir çevreci bir yapıya dönüştşrebilirsiniz. Bu size ruhsat aşamalarını ve resmi prosedürleri atlatacağı için özellikle maliyet ve zaman açısından büyük avantajlar sağlar. Mevcut yapınız betonarme ve iskan durumunda sorun yoksa bu durum lehinize çalışır. Eski yapınızın taşıyıcı sistemini kullanarak yenilemek mümkündür. İşlem sonucunda yapınızı siz bile tanıyamayacaksınız. Çok farklı bir görünüm kazanacak bambaşka bir yapıya dönüşecektir. Önemli olan yapay kaplama değil taş giydirme yapılmasıdır. Hiçbir zaman doğal malzemeden kaçınmayın emeğinize ve paranıza değen bir sonuç elde edilecektir.

Levent Bahadır Ertay

Bu Yazı Levent Bahadır Ertay Tarafınfan Yazılmıştır.